Alanya

GÜNEŞİN GÜLÜMSEDİĞİ YER

Tarihte Coracesium, Kalonoros ve Alaiye adlarını alan Alanya, binlerce yıldan süzülüp gelen geçmişi ile bugün UNESCO'nun Dünya Mirası Kent adayıdır.

Alanya Hakkında

Alanya, Türkiye'nin güneyinde, Akdeniz sahilinde antik çağlara kadar uzanan tarihiyle popüler bir tatil beldesidir. Doğal ve mavi bayraklı eşsiz plajları kıyı boyunca sıralanır. Akdeniz ikliminin egemen olduğu kent merkezinde yazlar sıcak ve yağışsız, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Ortalama hava sıcaklığı kış aylarında 14, yaz aylarında 27; ortalama deniz suyu sıcaklığı kış aylarında 18, yaz aylarında 25 santigrat derecedir. Kente kar yağması olağanüstü bir doğa olayı sayılır.

Yüksekliği 2 bin metreyi aşan Toros Dağları kış aylarında kardan bir mantoya bürünür. Baharla birlikte dağlarda eriyen kar sularını Alanya'nın 20 deresi Akdeniz'e taşır ve bu arada vadilerde birbirinden güzel piknik alanları ve rafting parkurları oluşur. Dağlardaki yaylalar, zengin bir floraya sahiptir. Hem Jeep safari, hem de treking için ideal alanlar bulunur. Sadece Alanya Kalesi'nde 16 endemik bitki türü yetişir.

Alanya

Tarih
Kentte insan yerleşimi yaklaşık 20 bin yıl önce mağaralarda başlar. Herodot, Truva Savaşı'ndan sonra Anadolu'ya dağılanların Pamfilya ile Kilikya sınırını oluşturan bu bölgeye yerleştiğini anlatır.  Kent, antik çağda bir dünya imparatorluğu olan Roma'nın bile söz geçiremediği korsanlara ev sahipliği yapar. Ortaçağda Bizans İmparatorluğu'nu yaşar. Anadolu Selçuklu Devleti'ne başkent olur; sultan kenti öylesine beğenir ki yeni baştan inşa ettirirken kendi adını verir. Tarihte Coracesium, Kalonoros ve Alaiye adlarını alan Alanya, binlerce yıldan süzülüp gelen geçmişi ile bugün UNESCO'nun Dünya Mirası Kent adayıdır. Daha fazlası için tıklayın

Coğrafi Konum, İklim ve Bitki Örtüsü
Alanya, Türkiye'nin güney kıyısında, Akdeniz Bölgesinde Antalya İl Sınırları içinde yer alır. Yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlı ve nemli geçirse de yılın ortalama 300 günü kentte güneşi görmek mümkündür. Narenciye yetiştiriciliği alanında önemli bir merkez sayılan Alanya, kent sokaklarına kadar yayılmış limon, portakal ve turunç ağaçlarıyla bir başka güzeldir. Daha fazlası için tıklayın

 

Modern Alanya

1950'lerde turizmle tanışan Alanya, el ele veren halk ve yönetim sayesinde özellikle turizm alanında hem Türkiye'ye, hem de tüm dünyaya güzel bir örnektir. Müzeleri, spor alanları ve kültür-sanat altyapısıyla Alanya, yaklaşık 15 bin yabancının yaz-kış yaşamak için tercih ettiği bir kenttir.
Alanya, sımsıcak ilişkilere sahip olduğu 11'İ Avrupalı, toplam 12 kardeş şehre sahiptir. Daha fazlası için tıklayın

AlanyaAlanyathmAlanya4